Приймаючи спадщину, громадяни повинні чітко розуміти, що включено до складу спадщини, та врахувати можливість пайового зобов’язання за борговими та фінансовими зобов’язаннями.
Спадкування майна в Україні має не лише юридичні, а й фінансові нюанси, які слід враховувати всім, хто планує передавати своє майно або приймати його у спадок.
Докладніше про те, що українцям заборонили передавати у спадок, повідомляє Правова допомога.
За українським законодавством успадкування пов’язане не лише з отриманням прав на активи, а й з передачею боргів та зобов’язань спадкодавця.
Однак не всі права та зобов’язання можуть бути включені до спадкової маси. Міністерство юстиції України на своєму сайті з правової допомоги роз’яснює, які активи заборонено включати у спадок і чому це важливо враховувати під час планування передачі майна.
Відповідно до статті 1219 Цивільного кодексу України, до складу спадщини не можуть входити права та зобов’язання, які безпосередньо пов’язані з особистістю спадкодавця.
Це означає, що деякі особисті права та компенсації не передаються у спадок і не можуть бути успадковані іншими особами. До таких активів та зобов’язань, які не можуть перейти до спадкоємців, належать:
Особисті немайнові права, такі як честь, гідність, особисту недоторканність та інші, які вважаються невідчуженими.
Право на аліменти, пенсії, соціальну допомогу та інші виплати, передбачені законом і що стосуються забезпечення особи спадкодавця за життя.
Право на компенсацію за шкоду здоров’ю, заподіяну внаслідок травми або іншого пошкодження. Ці компенсації мають суто особистий характері та не передаються у спадок.
Членство у громадських організаціях та участь у товариствах, які можуть мати статус, обмежений лише для самого спадкодавця.
Тим не менш, є боргові зобов’язання та витрати, які переходять до спадкоємців у межах вартості успадкованого майна.
Це означає, що спадкоємці відповідають за боргами лише у межах тієї частки майна, що вони отримали. Серед таких зобов’язань:
зобов’язання за договорами оренди з правом викупу, якщо такі договори укладено спадкодавцем;
борги за цивільно-правовими договорами та витрати на утримання та лікування спадкодавця, понесені в останні три роки його життя;
штрафи, пені, призначені судом за життя спадкодавця, які спадкоємці зобов’язані виплатити у розмірі.
Також важливо пам’ятати, що неотримані соціальні виплати, такі як зарплата, пенсії, стипендії, аліменти та допомога з тимчасової непрацездатності, що належали спадкодавцю, підлягають передачі членам його сім’ї або включаються до спадкової маси, якщо таких членів сім’ї відсутні.
У процесі наслідування чи розлучення може виникнути ситуація, коли колишній чоловік намагається претендувати на майно, яке йому не належить.
У таких випадках рекомендується звернутися за правовою підтримкою, щоб точно визначити та захистити майнові права, чи то через наслідування, чи сімейну суперечку.