Все це вказує на те, що відновлення ринку нерухомості в Криму можливе лише після завершення війни та повернення півострова під контроль України.
Ситуація на ринку нерухомості тимчасово окупованого Криму стрімко погіршується. Практично зупинилися продажі житла, а ціни падають з кожним місяцем.
На додаток, завершення програм пільгового кредитування у росії, а також заборона іноземцям на купівлю землі зробили ситуацію практично безнадійною для продавців.
Докладніше про те, що росіяни масово тікають із Криму, інформує Обозреватель.
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну попит на нерухомість у Криму різко знизився.
Центробанк росії змушений був підняти ключову ставку до 21%, що зробило іпотечні кредити практично недоступними: ставки досягають 25-28%, а деякі банки пропонують позики під 40%.
Крім того, через війну та небезпечну обстановку курортний сезон у Криму зривається вже третій рік поспіль. Туристів практично немає, що підриває доходи власників орендної нерухомості.
Люди, які раніше скуповували квартири та апартаменти, сподіваючись заробити, тепер спішно продають їх, щоб вивести свої гроші з росії або вкласти в більш стабільні регіони.
На тлі відходу росіян з ринку нерухомості рієлтори фіксують невеликий інтерес з боку громадян Казахстану та Білорусі. Як стверджує кримська рієлтор Ксенія Шварц, близько 20% угод в останні місяці укладаються саме з цими покупцями.
“Я просто в шоці, як змінився наш клієнт за останній рік. Кожна п’ята угода — це покупець із Казахстану чи Білорусі. Люди купують нерухомість або для переїзду, або як інвестицію, щоб здавати в оренду,” — заявляє Шварц.
Проте, навіть такі угоди рідкісні та не рятують ринок від кризи.
Багато забудовників у Криму змушені призупиняти проєкти. Там, де будівництво тільки розпочалося, роботи заморожені, а техніку вивезено. У проєктах, де вже звели стіни, терміни здавання житла відкладаються на невизначений термін.
Раніше росіяни масово скуповували нерухомість у Криму, очікуючи, що півострів стане курортною альтернативою Сочі.
Інфраструктура у Криму застаріла, часто відбуваються перебої з подачею води та електрики.
Медицина та освіта знаходяться на низькому рівні.
Економічних перспектив немає: дохід можна отримувати тільки коштом туристів, яких тепер немає.
Самі мешканці Криму визнають, що жити на півострові стає дедалі складніше. Через мілітаризацію регіону та пріоритет військових об’єктів розвиток інфраструктури заморожено. Жити за таких умов незручно навіть тим, хто хотів би залишитися.