Військовозобов’язані та медичний персонал в Україні повинні дотримуватись правил військового обліку, недотримання яких тягне за собою адміністративні штрафи. Юрист Данило Гончаренко, спеціаліст з військового права, пояснив порушення, які можуть спричинити штрафи, як повідомляє «РБК-Україна».
Невиконання вимог військового законодавства може спричинити санкції, що варіюються від штрафів до обмеження рахунку. Найпоширенішим покаранням є штраф, як зазначено у статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і такі штрафи зазвичай накладаються на військовозобов’язаних. Правила, що регулюють військовий облік, встановлені у Постанові Кабінету Міністрів України №921.
Чоловіки віком від 18 до 60 років, а також медичні працівники того ж віку повинні дотримуватися зобов’язань щодо реєстрації. Крім того, молоді люди мають стати на облік після досягнення 16 років.
Найчастішими порушеннями є неоновлення особистих даних у військових облікових документах у ТЦК та СП. Навіть особи, які мають право на відстрочку, повинні переконатися, що їхні дані є актуальними. Подання заяви на відстрочку не звільняє їх від цієї відповідальності, а невиконання вимог може спричинити адміністративні стягнення.
Ще однією поширеною причиною штрафів є неявка по повістці у встановлені терміни. Неявка до ТЦК понад встановлені терміни вважається порушенням правил військового обліку.
Більше того, відсутність документа про військовий облік може спричинити штрафи. Військовозобов’язані повинні мати цей документ при собі і пред’являти його уповноваженим посадовим особам на вимогу. Забуття чи неможливість надати його розглядається як порушення.
Під час воєнного стану порушення правил військового обліку може спричинити штрафи у розмірі від 17 000 до 25 500 грн. Крім того, ТЦК та СП можуть видавати порушникам офіційні вимоги.
Невиконання таких вимог може спричинити подальші наслідки, такі як позбавлення водійських прав.
Також штрафи мають бути сплачені протягом 15 днів з моменту отримання повістки. Якщо штраф не буде сплачено протягом цього терміну, сума буде подвоєна. Крім того, військовозобов’язані мають 10 днів на оскарження штрафу.
Поширені підстави для оскарження штрафу включають:
Порушення процедури: сюди входять ситуації, коли штраф було виписано без вказівки причини, без пояснення процесу оскарження або помилок у особистій інформації.
Якщо повістку було вручено після встановлених термінів.
Також якщо були законні підстави для звільнення від військової реєстрації, такі як вік або стан здоров’я.
Якщо у військовозобов’язаного була законна причина не з’явитися в TЦК (наприклад, підтверджена хвороба чи відрядження).
Ще, наприклад, помилки при врученні повістки.
Для оскарження штрафу людина має подати заяву до суду за місцем своєї реєстрації або за місцезнаходженням ТЦК, який виписав штраф. У заяві потрібно вказати персональні дані, відомості про штраф, причини оскарження та будь-які докази, що підтверджують.
Після подання апеляції суд має розглянути справу протягом 10 днів. Важливо відзначити, що протягом цього терміну термін сплати штрафу припиняється, тобто він не буде подвоюватись до винесення рішення суду.
Також важливо зазначити, що українців, які навмисно та систематично порушують мобілізаційне законодавство, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності на додаток до адміністративних штрафів.