facebook

Мобілізація у 2025, ТЦК не чіпатимуть цих чоловіків: хто підлягає призову, повістки і відстрочка для категорій у лютому

З моменту російського вторгнення діє воєнний стан і загальна мобілізація. Це означає, що чоловікам призовного віку від 18 до 60 років можуть надіслати повістку й мобілізувати.

Їм можуть обмежувати пересування та інші права. Президент Володимир Зеленський також ухвалив закон про зниження призовного віку з 27 до 25 років. Чоловіків з 18 до 25 років заборонено мобілізувати, якщо вони не мають військового досвіду. Жінки можуть йти на військову службу в Україні добровільно.

Як інформує “НВ”, 11 квітня 2024 року Президент України підписав закон про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань військової служби, мобілізації та військового обліку.

Закон про мобілізацію посилює правила взяття на облік придатних до військової служби. З набуттям ним чинності всі чоловіки призовного віку від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військовий квиток на період воєнного стану. Чоловіки також повинні були оновити особисті дані протягом двох місяців, інакше їм загрожує покарання.

Президент Володимир Зеленський також ухвалив закон про зниження віку резервістів з 27 до 25 років. Це означає, що на військову службу можуть призватися чоловіки віком від 25 до 60 років. Жінки можуть йти на військову службу в Україні добровільно.

Мобілізація у лютому — кого можуть призвати

Із початку лютого, як і раніше, отримати повістки можуть чоловіки віком від 18 до 60 років, які є військовозобов’язаними, відповідають вимогам за станом здоров’я та не мають інших підстав для відтермінування служби.

Так, мобілізації можуть підлягати такі групи військовозобов’язаних:

чоловіки віком від 18 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони мають військовий досвід;

чоловіки віком від 25 років до 60 років, які придатні та обмежено придатні (протягом дев’яти місяців повинні повторно пройти військово-лікарську комісію — до 4 лютого 2025 року та отримати статус придатні чи непридатні) за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби;

чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними (протягом дев’яти місяців повинні повторно пройти військово-лікарську комісію — до 4 лютого 2025 року та отримати статус придатні чи непридатні) через стан здоров’я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.

Добровільно прийняти рішення щодо вступу на військову службу можуть:

жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я;

призовники віком від 18 до 25 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби — на службу за контрактом;

люди з інвалідністю, а також ті, хто отримав право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини

Наразі ніхто не анонсував посилення призову, мобілізація відбувається для доукомплектування підрозділів.

Вручення повісток у лютому — порядок

Порядок вручення повісток на військову службу регулюється Порядком призову громадян до Збройних Сил під час мобілізації та на певний строк, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.

Згідно з новим порядком, вручення повісток резервістам і військовозобов’язаним здійснюватиметься цілодобово за адресою проживання або зареєстрованого/зареєстрованого місця проживання, за місцем роботи, на навчанні, у громадських місцях, громадських будівлях і установах, в людних місцях, у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на контрольно-пропускних пунктах (блокпостах) і пунктах пропуску через державний кордон України.

У разі направлення призову на військову службу поштою належним підтвердженням повідомлення резервіста чи військовозобов’язаного вважається день штемпеля на поштовому відправленні про відмову від отримання пошти або день штампа про відсутність особи за місцем проживання особи. Зазначене положення набирає чинності після закінчення 60-денного строку, передбаченого законом для оновлення персональних даних, у тому числі адреси проживання.

Закон визначає поважні причини неявки громадянина до ТЦК за викликом:

перешкода стихійного характеру;

хвороба;

воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неявки до ТЦК з причин, зазначених вище, громадянин зобов’язаний повідомити ТЦК про причини своєї неявки та з’явитися до ТЦК протягом семи календарних днів з моменту закінчення обставин, що перешкоджали його прибуттю.

Верховна Рада ухвалила два важливих законопроекти, які уточнюють та розширюють підстави для надання відстрочки від мобілізації.

Перший прийнятий документ, законопроект № 12104, усуває правову невизначеність щодо відстрочки від мобілізації громадянам, близькі родичі яких загинули або пропали безвісти під час участі в бойових діях.

Закон надає право на відстрочку цивільним особам, які потрапили в полон, а також тим, чиї зведені родичі (зведені брати і сестри) загинули або пропали безвісти. За цей закон проголосували 304 нардепи.

Другий законопроект № 11531 спрямований на забезпечення рівності прав і можливостей військовослужбовців чоловіків і жінок. Документ дозволяє звільняти з військової служби військовослужбовців, зведені брати та сестри яких загинули або пропали безвісти під час бойових дій. Закон підтримали 308 народних депутатів.

Нагадаємо, відстрочку треба подавати заново кожні 3 місяці в ТЦК, а деякі категорії військовозобов’язаних можуть робити це онлайн через Резерв+

Джерело.

Close