Дослідження показали, що світові запаси підземних вод розчиняються дуже швидко, що може призвести до глобальної кризи. Про це пише SciTechDaily.
На початку листопада журналісти надали дані про стан підземних вод у США, виявивши зайву експлуатацію цього ресурсу. Наразі вчені стверджують, що проблема стосується не лише Америки, а й усього світу.
На думку Хансйорга Сейболда, старшого наукового співробітника кафедри екологічних системних наук в ETH Zurich, людство зневажливо ставиться до ґрунтових вод, не враховуючи можливих наслідків. Спільно з колегами з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі він підтвердив висновки журналістського розслідування, які відзначили надмірний видобуток ґрунтових вод у всьому світі.
Дослідники проаналізували дані більш ніж 170 000 свердловин та 1700 систем моніторингу підземних вод протягом останніх 40 років. Результати свідчать про значне зменшення рівня води у більшості водоносних горизонтів по всій планеті з 1980 року, особливо в регіонах, таких як Каліфорнія та Високі рівнини США, Іспанія, Іран та Австралія.
Сейболд зазначає, що швидка деградація ґрунтових вод за останні два десятиліття є тривожним явищем. Інтенсивне використання води для сільського господарства та зрошення полів є однією з основних причин цієї кризи, яка посилюється через зміни клімату.
Проблема також посилюється зростанням населення планети, що збільшує потреба у продуктах харчування. Зміна клімату також робить свій внесок, призводячи до більш інтенсивних посух і жарких хвиль, що робить деякі райони ще більш посушливими. В умовах ресурси підземних вод відновлюються повільніше, якщо взагалі відновлюються, особливо там, де зменшення опадів загострює ситуацію.
Вчені зазначають, що навіть інтенсивніші дощі, які випадають у деяких районах, не розв’язують проблему. Вода не встигає вбиратися ґрунтом, особливо у містах із високим рівнем ущільнення ґрунту.
Однак, як стверджує Дебра Пероне, один зі співавторів дослідження деяким водоносним горизонтам вдалося відновитися. Наприклад, у Женеві було вжито заходів щодо відновлення ґрунтових вод, і зараз це джерело забезпечує питною водою велику кількість людей. Подібні проєкти мають стати прикладом для інших країн, і необхідно розпочати відновлення підземних вод по всьому світу вже сьогодні.