facebook

На пенсію у 60 років: скільки стажу потрібно і хто піде на заслужений відпочинок раніше

Українцям розповіли про призначення пенсії за віком.

Право на призначення пенсії за віком в Україні визначається залежно від страхового стажу під час досягнення передбаченого законом віку. Загальні умови визначено статтею 26 закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Про це йдеться у роз’ясненні Пенсійного фонду України (ПФУ).

Як зазначається у роз’ясненні, законом визначено вимоги щодо наявності необхідного страхового стажу для виходу на пенсію після досягнення 60, 63 або 65 років.

“Так, для виходу на пенсію після досягнення віку 60 років у 2024 році необхідно мати не менше 31 року страхового стажу”, – йдеться у повідомленні.

Щорічно страховий стаж, що дає право виходу на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців та у 2028 році складе 35 років.

Якщо людина, якій виповнилося 60 років у 2024 році, має менше 31 року необхідного страхового стажу, вона матиме право на призначення пенсії після досягнення віку 63 років у 2027 році за наявності не менше 24 років страхового стажу, повідомили у ПФУ.

Мінімально необхідний страховий стаж, що дає право на призначення пенсії у 65 років, – 15 років.

Приклад призначення пенсії

Як зазначили у ПФУ, страховий стаж, який дає право виходу на пенсію, визначається на дату досягнення особою віку 60, 63 чи 65 років.

Наприклад:

Чоловікові 60 років виповнюється 01.02.2024р.

Отриманий страховий стаж на дату – 30 років 6 місяців.

Необхідний страховий стаж – 31 рік.

Чоловік працює. Якщо, наприклад, працюючи, він отримає ще 6 місяців страхового стажу, то звернутися за призначенням пенсії зможе після придбання страхового стажу 31 року. Пенсію буде призначено з дати звернення.

Страховий стаж

Як зазначили у ПФУ, страховий стаж, отриманий після 1 січня 2004 року, обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди роботи до 2004 року – на підставі трудової книжки та інших документів про стаж.

Розмір пенсії за віком визначається для кожного пенсіонера індивідуально та залежить від отриманого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески.

Пенсія за віком призначається автоматично або звернення людини.

Пенсія за віком, від дня наступного за днем ​​досягнення віку 60 років, може призначатися автоматично (без звернення особи), якщо у реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, отриманий до 2004 року (роботодавцем або застрахованою особою була надана для оцифрування трудова книжка, інші документи про стаж).

Заяву на призначення пенсії та пакет документів можна подати безпосередньо до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або в електронній формі через веб-портал електронних послуг фонду з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Окремим категоріям громадян можуть призначатися пенсії за віком до віку 60 років:

на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці та інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва;
дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства, учасникам бойових дій та членам сімей загиблих, громадянам, звільненим з роботи, яким на час звільнення залишилося не більше півтора року до досягнення пенсійного віку;
із зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Джерело.

Close