facebook

І так, запроваджено нові правила мобілізації: кого тепер загребуть, а хто залишиться

Мобілізація в Україні з жовтня дещо змінює правила. Зокрема, запроваджується набір до армії в обхід військкоматів та зупиняється призов певної категорії молодих осіб до 25 років, повідомляє РБК-Україна.


Повістки поштою
У жовтні Кабінет міністрів скоротив терміни явки до ТЦК (територіальні центри комплектування) за “поштовими повістками”. Раніше була норма, згідно з якою на повістці вказувалася дата не раніше 14-го дня з дня відправки рекомендованого листа на адресу резервіста або військовозобов’язаного.

Наразі встановлюється явка з адміністративного центру області – протягом 7 діб, з інших населених пунктів – протягом 10 діб з дня надсилання листа з повісткою.

На службу в обхід ТЦК
Українським військовим частинам дозволили безпосередньо набирати добровольців. Тобто без участі військкоматів.

Командири таких частин отримали повноваження видавати направлення на військово-лікарську комісію (щоб визначити придатність до служби) і, відповідно, укомплектовуватися мобілізованими. Проте не кожна військова частина зможе так набирати людей, перелік буде визначено Генштабом ЗСУ.

Охочий має спочатку подати заяву на ім’я командира частини, яку сам вибрав. Рішення приймається за результатами медкомісії та психологічного відбору.

Після чого командир протягом семи днів надсилає витяг з наказу про призов на адресу ТЦК, де доброволець стоїть на обліку. На цій підставі мобілізованого знімуть з обліку у зв’язку із надходженням на службу.

Без мобілізації “обмежено придатних” до 25 років
Напередодні Верховна Рада остаточно підтримала законопроект 11379-д. Згідно з документом, зупиняється мобілізація українців віком до 25 років, які до літа 2024 року мали статус “обмежено придатний”.

 

Призов старше 50 років
Іншою директивою Сухопутних військ передбачено, що мобілізація українців віком від 50 до 60 років проводитиметься за розпорядженням Генштабу. Законодавчих змін у цьому питанні немає.

Аудит заброньованих та “економічна броня”
У жовтні також набули чинності нові правила щодо електронного бронювання через “Дію”.

Зокрема, державним органам та підприємствам можуть відмовити у бронюванні працівника, якщо про нього немає даних у реєстрі “Оберіг”. Тобто зробити бронь можна за умови, що він стоїть на військовому обліку, має обліковий документ, оновив дані та не перебуває у розшуку.

Щодо підприємств, то вони можуть бронювати співробітників, якщо визнані критично важливими для економіки чи сектору оборони. Для цього є цілий перелік критеріїв:

сума податків вища за 1,5 млн євро
сума надходжень з-за кордону вище 32 млн євро
стратегічне значення для економіки та безпеки країни
важливість для економіки чи територіальної громади
відсутність боргів за єдиним внеском на соціальне страхування
середня зарплата за останній квартал не менша за середню в регіоні за IV квартал 2021-го
підприємство – резидент “Дія Сіті”
Якщо підприємство відповідає хоча б двом критеріям, може забронювати до 50% військовозобов’язаного персоналу. У деяких випадках – більше. Якщо перевірка даних пройшла успішно, то бронювання та відстрочка надаються автоматично.

Джерело.

Close