Як можна продати пай у 2025 році, якщо він перебуває в оренді
Ринок землі в Україні відкрився вже понад 3 роки тому, 1 липня 2021 року. Це дозволило продавати сільськогосподарську землю, навіть якщо її передано у довгострокову оренду. Як продати землю в оренді, розповідає Міністерство юстиції.
Згідно із законодавством орендар має переважне право на купівлю землі.
Для продажу сільськогосподарської землі, яка знаходиться в оренді, необхідно дотримуватись певних умов:
власник зобов’язаний не пізніше ніж за 2 місяці до дня купівлі-продажу подати заяву нотаріуса про намір продати землю, нотаріус реєструє це у Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Заяву слід подавати разом із проектом договору купівлі-продажу нотаріуса, який надалі засвідчуватиме цей договір;
нотаріус протягом 3 робочих днів повідомляє орендаря цінним листом під розписку з повідомленням про вручення або особисто, про намір власника землі її продати та умови продажу. Також пропонує скористатися переважним правом;
якщо орендар хоче скористатися таким правом, протягом 1 місяця він повідомляє про це нотаріуса. Після протягом 1 місяця з дня отримання наміру від орендаря нотаріус призначає дату та час укладання договору купівлі-продажу ділянки між власником та орендарем.
Варто зазначити, що орендар втрачає переважне право, якщо протягом місяця з дня отримання повідомлення від нотаріуса не повідомив його про бажання скористатися переважним правом, чи відмовився від укладання договору купівлі-продажу, чи не з’явився у день та час, призначений нотаріусом для укладання договору.
У такому разі власник може продати земельну ділянку іншій особі.
Якщо відповідно до закону орендар не може набувати у власність ділянку, вона може передати своє переважне право іншій особі, але лише один раз.
Якщо землю продано з порушенням переважного права, орендар може подати позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Позивач буде зобов’язаний внести на рахунок суду суму, яку за договором купівлі-продажу має сплатити покупець.
Якщо особа купила ділянку, передану в оренду, вона зобов’язана повідомити про це її користувача протягом одного місяця з дня отримання права власності.
Зміна орендодавця не є підставою для зміни умов договору оренди або його припинення. Якщо в самому договорі оренди не зазначено інше, він продовжує діяти до закінчення строку, на який його укладено.