За 11 місяців 2024 року в Україні зареєстрували 333 випадки захворювання на небезпечну хворобу, що у шість разів більше, ніж у 2023 році. Зростання захворюваності відзначають по Україні.
Як інформує “Суспільне”, спалахи кору в Україні циклічні й відбуваються в середньому кожні п’ять років. Відтак у 2025 році фахівці прогнозують наступний спалах. Про це розповів головний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач.
За словами Володимира Папача, зокрема, на Черкащині за 12 місяців 2024 року зафіксували три випадки кору (у Черкасах та Червонослобідській громаді). У 2023 році не реєстрували жодного випадку. Двоє з трьох хворих — діти до 17 років, і лише одна дитина мала щеплення від кору.
“Наразі ситуація із захворюваністю на кір стабільна. Але треба пам’ятати, що спалахи кору в Україні циклічні й відбуваються в середньому кожні п’ять років. Попередній спалах був у 2017-2019 роках. Тоді захворіли понад 110 тисяч людей. Наступний спалах прогнозують у 2025 році”, — зазначив медик.
Характер захворювання та його симптоми
“Кір — надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом: під час чхання, кашлю або розмови. Збудник хвороби — РНК-геномний вірус роду Morbillivirus, здатний жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Дев’ять із десяти невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені”, — розповів Володимир Папач.
З його слів, перші симптоми кору схожі на прояви звичайного гострого респіраторного захворювання:
підвищення температури тіла;
нежить;
біль у горлі;
кон’юнктивіт та диспептичні розлади;
іноді може з’являтися світлобоязнь.
Стадії перебігу кору та можливі ускладнення
“Спочатку самопочуття погіршується, знижується апетит, з’являється слабкість. Основні ознаки захворювання частіше проявляються на третій четвертий день після інфікування, наростають поступово та характеризуються появою висипань. Стадія висипань триває до трьох днів і супроводжується посиленням катаральних проявів (кашель, нежить) та збереженням лихоманки. Наступний період триває півтора — два тижні і характеризується стиханням симптоматики та згасанням висипань — вони видозмінюються, починається лущення шкіри”, — роз’яснив медик.
“Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних наслідків — пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (енцефаліту), інвалідності та смерті. Особливо небезпечна недуга для дітей віком до п’яти років”.
Серед найчастіших ускладнень кору можна виділити:
бронхіт та бронхіоліт;
кератокон’юнктивіт та сліпота;
отит;
важкі пневмонії;
рідше — ураження ЦНС у вигляді енцефаліту і менінгоенцефаліту.
Проти кору можна вакцинуватися
Специфічного лікування від кору немає, зазначив Володимир Папач. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті — вакцинація:
“Для надійного захисту від хвороби всі діти мають вчасно отримати дві дози вакцини проти кору (КПК). Фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб закликають всіх дотримуватися Календаря профілактичних щеплень і якомога швидше надолужити пропущену вакцинацію. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику”.