Колективний імунітет до коронавірусу навряд чи можна буде сформувати, вважають учені з Гарварду.
Імунітет до коронавірусу COVID-19 існує відносно недовго, оскільки концентрація антитіл в організмі хворих падає до малопомітного рівня приблизно за 3-4 місяці. Ученим з Гарварда вдалося з’ясувати, чому так відбувається.
Висновки вчених опублікував науковий журнал Cell.
Один з авторів дослідження, професор Гарвардського університету (США) Шив Піллаї та його колеги в ході свого останнього дослідження спостерігали за тим, що відбувалося в лімфатичних вузлах пацієнтів, які перенесли важкі форми COVID-19 або не впоралися з хворобою. Паралельно вчені досліджували те, як організм мишей виробляє імунітет до інших хвороб, які супроводжуються потужною запальною реакцією.
Результати показали, що у разі коронавірусної інфекції порушується робота так званих гермінативних центрів. Так біологи називають особливі зони в лімфатичних вузлах, куди мігрують зрілі лімфоцити, які проковтнули антиген вірусу.
Потім такі лімфоцити починають активно розмножуватися і виробляти різні варіації антитіл до цього антигену. Цей процес прискорюється завдяки тому, що допоміжні клітини гермінативних центрів привертають увагу незрілих лімфоцитів, змушуючи їх проникати всередину себе і приєднуватися до процесу вироблення імунної реакції.
Після того, як цей процес завершиться, гермінативні центри розпадаються. В результаті виникає набір імунних клітин, які активно виробляють антитіла, і так звані В-клітини пам’яті, які можуть існувати в крові людини необмежено довгий час і можуть швидко розпізнати вірус в разі подальших контактів з ним.
Як з’ясували біологи, при зараженні SARS-CoV-2 гермінативні центри просто не формувалися в організмі хворих. Справа в тому, що через інфекцію в їхній крові з’являлась велика кількість білка TNF.
Як правило, ця речовина допомагає запаленню й активації імунітету. Однак у випадку з коронавірусною інфекцією вона заважає роботі особливого типу Т-клітин, які відповідають за формування гермінативних центрів і залучення в них В-клітин. Коли вчені нейтралізували TNF в організмі хворих мишей за допомогою антитіл, їхні гермінативні центри відновили роботу. Це говорить про те, що подібну методику придушення запалень можна використовувати і при боротьбі з COVID-19.
Піллаї та його колеги вважають, що все це свідчить на користь того, що колективний імунітет до коронавірусу навряд чи можна буде сформувати. Цю ж особливість коронавірусної інфекції потрібно враховувати і при розробці вакцин від SARS-CoV-2. Їхня ефективність сильно залежатиме від того, чи провокують вони вироблення великих кількостей TNF в організмі пацієнтів.