Фінустанови масово блокують рахунки українців. Часто роблять це лише, повідомивши на електронну пошту.
Переважно такі дії не завжди законні, але іноді самі клієнти порушують умови договору з банком і навіть не знають про це.
Чи може банк закрити рахунок без пояснення причин?
Так. Ба більше, саме так банки і роблять. Таке можу статися через порушення умов договору. Зазвичай у договорах вказують, що банк має право закрити рахунок, якщо:
12 місяців не було жодних операцій (і немає залишку коштів на рахунку);
після смерті клієнта;
якщо клієнт порушив свої зобов’язання згідно з Договором (наприклад, не актуалізував дані);
якщо співпраця може призвести до фінансових збитків, погіршення іміджу банку;
якщо клієнт обманув банк (надав недостовірні дані);
якщо клієнт використовує рахунок не для власних потреб;
якщо діяльність клієнта суперечить законодавству;
за наявності підстав, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу;
у разі виникнення у банку підозри або виявлення ознак незаконних операцій із платіжним інструментом.
Окрема група причин є і щодо фінансового моніторингу. Є порогові суми, після яких надання документів, що підтверджують походження коштів, є обов’язковим. Йдеться про 400 тис. грн. Якщо це менша сума, то банки використовують ризик-орієнтований підхід. Ризиковими вважають усі нетипові операції, операції з готівкою, криптовалютою, отримання виграшів від казино, перекази від PEPів (публічних осіб, чиновників, представників влади) тощо.
Що робити, аби не втратити доступ до своїх карток
Ознайомитись з умовами використання свого рахунку. Перечитайте уважно договір, зверніться до банку та попросіть уточнити умови співпраці. Якщо це зарплатна картка, використовуйте її за призначенням. Намагайтесь дотримуватись умов співпраці з банком.
Бути передбачуваним для банку
Банк може заблокувати ваш рахунок у випадку, якщо ви не можете пояснити походження платежів, переказів.
Платити податки чесно
Якщо ви декларуєте всі свої доходи та отримуєте їх прозоро, ви в будь-який момент зможете пояснити банку свої банківські операції.
Не передавайте свою картку нікому
Важливо, щоб ви самостійно користувались своєю карткою. Не передавайте її стороннім особам. Через це можна опинитись у чорному списку банків і більше на вас не зможуть відкрити рахунок.
Відмовитись від підозрілих операцій
Банки часто блокують рахунки після купівлі криптовалюти, тому намагайтесь уникати тих операцій, які можуть бути підозрілими. Якщо ви плануєте купувати чи продавати криптовалюту, користуйтесь послугами офіційних бірж, які перевіряють своїх клієнтів.
Якщо вам закрили рахунок, а на ньому ще залишися гроші, треба прийти у відділення і вказати інший рахунок, на який будуть перераховані ці кошти. Якщо у вас немає рахунку в іншому банку, треба його відкрити.