У Верховній Раді знову порушили тему російської мови та її вивчення в школах і вишах України. Два народні депутати, які вже відзначилися ідеєю дозволити парламентарям виступати в ВР російською, хочуть повернути право на здобування освіти мовами нацменшин.
Відповідний проєкт закону зареєстрували нардепи від “Слуги народу” Максим Бужанський та “Опозиційної платформи – За життя” Олег Волошин. Детальніше про ймовірність повернення російської мови в українські школи
У пояснювальній записці до законопроєкту про внесення змін до Закону України “Про освіту” депутати посилаються на ст. 10 Конституції України, якою, окрім іншого, гарантується вільне використання і захист російської та інших мов національних меншин України, а також сприяння вивченню мов міжнародного спілкування.
А тому Бужанський і Волошин вважають, що ВРУ повинна повернути право здобувати освіту рідною мовою національним меншинам, яке раніше було змінено чинною редакцією законопроєкту про освіту.
Крім того, в тексті документа пропонується, щоб держава сприяла вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської та російської. А приватним школам і технікумах надати право самостійно вибирати мову навчання.
У законопроєкті пропонується закріпити такі норми:
- мова навчання визначається на підставі положень ст. 10 Конституції України.
- держава гарантує кожному громадянину України право на навчання мовами корінних народів або національних меншин.
- корінні народи й національні меншини мають право навчатися своєю рідною мовою поряд із державною.
- у школах та університетах можуть викладатися одна або кілька дисциплін мовами національних меншин або іншими мовами.
- Приватні освітні установи можуть самі вибирати мову навчання, але повинні забезпечити знання української відповідно до державних стандартів.
Законопроєкт був зареєстрований 18 лютого 2020 року, а 24 лютого переданий на розгляд у комітети.