facebook

В НБУ розповіли, як зросте середня зарплата в Україні до кінця 2023 року

Номінальна середня зарплата в Україні за 2023 рік зросте на 19,6%. Однак зростання реальної зарплати буде набагато скромнішим – на 3,9%. При цьому роботодавці будуть змушені підвищувати зарплату працівникам наступного року. А після війни зростання заробітків буде ще активнішим.

Такий прогноз надали аналітики НБУ в Інфляційному звіті за липень 2023 року.

У звіті, зокрема, зазначають, що номінальна зарплата в Україні зростає високими темпами завдяки поновленню економічної активності в країні, а також через загострення конкуренції між роботодавцями за кваліфікованих працівників.

На ринку праці в Україні все ще більше запитів від претендентів на роботу, ніж пропозицій від роботодавців. Тобто баланс сил поки що – на користь роботодавців. Однак різниця вже не така разюча, як минулого року. А якщо зважити на підвищений запит ринку на кваліфікованих працівників, то вже сьогодні такі люди у великому дефіциті. Тому роботодавці змушені підвищувати зарплату заради того, щоб отримати у свій штат цінного працівника.

Аналітики НБУ роблять свій висновок щодо підвищення зарплат на підставі опосередкованих даних із запропонованих вакансій, а також даних із податків. Цей факт підтверджується і аналізами грошових зарахувань на карти українців. Причому, як зазначають експерти, зарплата зростає не лише у номінальному вимірі, а й у реальному. Причому НБУ покращив свої ж очікування щодо зростання реальної зарплати, які він давав раніше. Раніше він прогнозував 3,7%, а тепер покращив свій прогноз до 3,9%.

При цьому експерти зазначають, що зростання реальної зарплати буде все ж таки невисоким і наступного року.

“Підвищення трудових доходів у реальному вимірі відновиться в поточному році, проте темпи залишатимуться досить низькими через усе ще високу інфляцію і повільне зростання продуктивності”,— йдеться у звіті.

Водночас у звіті НБУ зазначають, що роль державних соціальних виплат, а також роль індексації пенсії у підтримці населення, як і раніше, дуже велика. Значний пласт суспільства, який не зайнятий активними заробітками, живе за рахунок соціальних виплат.

У НБУ також прогнозують подальше відновлення економіки та, відповідно, подальше підвищення попиту на робочу силу. Звісно, це неминуче спричинить і підвищення рівня зарплат, особливо кваліфікованим працівникам. А після скасування воєнного стану цей процес, ймовірно, піде ще активніше, оскільки роботодавцям доведеться конкурувати не лише з колегами всередині країни, а й із закордонним бізнесом.

Джерело.

Close