facebook

Опалення та вода серйозно подорожчають: що приготували українцям

Українцям доведеться дуже серйозно розщедритися.

Зростання тарифів на тепло та гарячу воду стримується мораторієм, проте після його скасування ціни поповзуть нагору. Ймовірно підвищення тарифів буде поетапним, йдеться в Інфляційному звіті Нацбанку України за січень 2024 року.

Експерти вважають, що саме зростання цін на комуналку може стати драйвером інфляції у наступні роки. При цьому дату, з якої розпочнеться зростання цих тарифів, у НБУ не називають. Це пояснюється тим, що мораторій на підвищення тарифів на опалення та гарячу воду законодавчо встановлено до кінця війни.

Таким чином, дата відліку нової вартості тарифів невідома, але сам факт незаперечний. При цьому в НБУ зазначають, що тарифи підвищуватимуть до економічно обґрунтованого рівня, тобто хоча б рівня собівартості. А оскільки сьогодні в Україні жодна комунальна послуга не дотягує до своєї собівартості, підвищення буде дуже високим.

Основна складова собівартості тарифів на тепло та гарячу воду – вартість газу. А газ для побутових споживачів недооцінений як мінімум удвічі, кажуть експерти. Це означає, що тарифи на тепло та гарячу воду, які сьогодні і так багатьом українцям пробивають неабиякий пролом у сімейному бюджеті, будуть набагато вищими.

Проте їх не підвищуватимуть миттєво, переконані у НБУ. Швидше за все, зростання тарифів на комуналку буде поетапним, і його розтягнуть у часі, можливо не на один рік. Тому все відбуватиметься у щадному режимі, щоб не викликати великого соціального потрясіння. Крім того, незаможні громадяни, як і раніше, будуть захищені від комунального шоку субсидіями.

Джерело.

Close