Пандемія коронавірусу може розвиватися за трьома основними сценаріями, вважає лікарка-інфекціоністка, позаштатна фахівчиня Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) Ольга Голубовська, найстрашніший із них – коли смертність щорічно збільшуватиметься.
Також збудник інфекції може просто зникнути, як це було свого часу з вірусом SARS-CoV, сказала вона в етері програми “Хард з Влащенко” на телеканалі “Україна 24”. Водночас найбільш імовірним лікарка назвала інший варіант розвитку подій.
Приблизно за два роки після виникнення захворювання воно стане сезонним і сконцентрується на групах ризику – літніх людях, вважає Голубовська.
“Одна з неприємних подій – вірус виник від тварин, від кажанів і панголінів. Але зараз він передається від людини до людини. Якщо він почне передаватися від людини до тварини, як із норками сталося, і навпаки, це вже буде зовсім інша історія. І ми вже не зможемо з ним практично впоратися. Всі зоонози спричиняють дуже важкі форми захворювання. Пам’ятаєте пташиний грип? Як поголів’я птахів знищували? Як норок? Тому що це дуже великий ризик”, – підкреслила вона.
Нагадаємо, що перший випадок важкого гострого респіраторного синдрому (ВГРС, англ. SARS, у ЗМІ – атипова пневмонія), що спричиняє коронавірус SARS-CoV, було зареєстровано у листопаді 2002 року в південному Китаї. Для захворювання була характерна вірусна пневмонія, яка швидко прогресувала до дихальної недостатності.
Інфекція протягом двох місяців поширилася на сусідні Гонконг і В’єтнам, наприкінці лютого 2003 року далі – на інші країни та континенти.
Загалом 8098 випадків захворювання зареєстрували у 29 країнах, 774 закінчилися смертю пацієнтів.
Епідемію зупинили завдяки вжитим заходам контролю за поширенням інфекції.