Рівень спостереження європейського командування збройних сил США підвищили з “можливої кризи” до “потенційно неминучої кризи” – найвищого рівня, пишуть Politico та New York Times.
Європейське командування збройних сил США (EUCOM) підвищило рівень боєготовності до максимального після загибелі українських військових у Шумах і повідомлень, що Росія почала стягувати війська до кордону з Україною. Про це писали 30–31 березня Politico та New York Times із посиланням на американських військових чиновників.
New York Times зазначає, що загибель у бою чотирьох українських військових, а також нарощування російських військ на кордоні з Україною привернули увагу американських високопосадовців у Європі й Вашингтоні. За даними видання, минулого тижня у відповідь на розгортання додаткових російських військ рівень спостереження EUCOM підвищили з “можливої кризи” до “потенційно неминучої кризи” – найвищого рівня.
Оцінки кількості стягнутих до кордонів України російських військ різняться, зазначають у NYT. Один із чиновників сказав, що йдеться про приблизно 4 тис. військових. Американські стратеги очікували, що війська покинуть прикордонний район після завершення військових навчань 23 березня. Коли цього не сталося, генерал Тод Волтерс, глава європейського командування США, підвищив рівень спостереження американських військових.
“Деякі офіційні особи вважають, що Росія загалом займається брязканням зброєю й не бажає відновлювати наступ. Інші стурбовані більше, вважаючи, що наміри Путіна незрозумілі та що операція з перевірки нового президента США може швидко перерости в щось зловісніше”, – ідеться в статті.
За даними Politico, Пентагон насторожений через активізацію Росії у Східній Європі й Арктиці. Тільки 29 березня літаки НАТО 10 разів підіймалися в повітря у відповідь на незвично велику кількість польотів російських винищувачів і бомбардувальників поблизу повітряного простору союзників.
Представниця EUCOM, капітанка Венді Снайдер відмовилася обговорювати рівні готовності, пославшись на вимоги оперативної безпеки, але зазначила, що командування “дуже уважно стежить за ситуацією”.
Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес передбачає, що стягування військ може бути “позерством Росії” і “перевіркою” адміністрації нового президента США Джо Байдена.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
Зокрема, 26 березня 2021 року поблизу селища Шуми Донецької області незаконні збройні формування Росії відкрили вогонь по українських позиціях, унаслідок чого загинуло четверо військовослужбовців, включно з підполковником Сергієм Ковалем, ще двоє дістали поранення. У день обстрілу штаб ООС повідомляв, що окупанти вели вогонь із мінометів, великокаліберних кулеметів і автоматичних станкових гранатометів.
30 березня на позачерговому засіданні Верховної Ради головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак уточнив, що українські військові загинули біля Шумів унаслідок снайперського вогню. Головнокомандувач ЗСУ зазначав, що Росія нарощує військову присутність біля кордону з Україною на півдні, сході та півночі.
31 березня російська делегація у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі проігнорувала пропозицію голови української делегації у ТКГ Леоніда Кравчука про припинення вогню з 1 квітня.
Сьогодні українська розвідка повідомила, що РФ готова до ескалації ситуації на Донбасі, не відкидають також спроби просування окупантів углиб України.