Військкоми тепер працюватимуть за новою системою.
Починаючи з 1 червня, в Україні набули чинності зміни у роботі Військово-лікарської комісії (ЛВК) та територіальних центрів комплектування, що призведе до більш ретельного проведення військового медичного огляду. Про це повідомляє “NV”.
Термін загальної мобілізації та запровадження воєнного стану в Україні продовжено до 18 серпня. Відповідно до правового статусу воєнного стану, всі чоловіки віком від 18 до 60 років вважаються військовозобов’язаними та можуть бути призвані на військову службу.
Однак, якщо чоловіки мають підстави для відстрочення, підтверджені документами, їм може бути надано відстрочку від служби. Попри це, вони все одно отримуватимуть повістки та мають підтверджувати своє право на відстрочку.
Крім того, в Україні здійснюють зміни у категоріях чоловіків, які підлягають мобілізації, шляхом офіційного додавання нової категорії до закону.
Також з 1 червня військово-лікарські комісії почали працювати за новою схемою.
Наступні категорії чоловіків можуть бути мобілізовані:
Чоловіки віком від 27 до 60 років, які є придатними або обмежено придатними за станом здоров’я без досвіду військової служби під час воєнного стану.
Чоловіки віком від 18 до 60 років, які є придатними або обмежено придатними за станом здоров’я, з досвідом військової служби під час воєнного стану.
Чоловіки віком від 18 до 60 років, які були зняті або виключені з військового обліку (власники “білого квитка”), визнані придатними або обмежено придатними за станом здоров’я під час воєнного стану рішенням Військово-лікарської комісії, які не вчинили тяжкого злочину.
Юрист ГО Юридична сотня Марія Звягінцева зазначила, що крім представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), про виклик призовника або військовозобов’язаного до ТЦК можуть бути повідомлені такі особи:
Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад у разі одержання відповідного розпорядження від ТЦК.
Керівники (глави) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, а також за наявності відповідного розпорядження.
Керівники закладів освіти.
Відповідно до повідомлення Володимира Арапа, начальника Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, процедуру медичного огляду для військовозобов’язаних буде змінено.
Замість традиційного проходження військово-лікарської комісії у поліклініці тепер військовозобов’язані проходитимуть цей етап у навчальному центрі після мобілізації. Після цього кожен район матиме певну лікарню, де в окремому приміщенні лікарі проводитимуть огляд військовозобов’язаних, яких привозитимуть для проходження медичних комісій.
За словами голови Територіального Центру Комплектування та Соціальної Підтримки (ТЦК), в Україні найближчим часом планується закликати чоловіків віком від 25 до 27 років.
Він зазначив, що у цій віковій групі є значний потенціал молодих людей, які раніше не підлягали терміновій військовій службі через тимчасове призупинення призову у період воєнного стану. Відповідно до законодавства, такі громадяни не розглядалися як призовники.
Голова ТЦК також виявив розуміння, що багато молодих людей продовжують навчання в аспірантурі або магістратурі до 23-24 років. У зв’язку з цим, керівництво Збройних Сил України та Генштаб запропонували внести зміни до законодавства, знизивши граничний вік громадян, що закликаються, з 27 до 25 років, і ці зміни були підтримані Верховною Радою.
Нині здійснюється мобілізація фахівців, необхідних на фронті, особливо чоловіків, які володіють іноземними мовами. Громадян з іншими професійними навичками можуть відправити на перенавчання з упором на придбання необхідних компетенцій.