Підприємства, що займаються централізованим водопостачанням та водовідведенням, висловили прохання до регулятора про підвищення тарифу на 33% починаючи з 1 липня. Про це пише “Укрінформ”.
За словами президента асоціації “Укрводоканалекологія” Дмитра Новицького, така пропозиція була висунута з метою забезпечення стабільного водопостачання та дотримання всіх технологічних процесів.
За його словами, розрахунки тарифів на 2023 асоціація подала регулятору ще влітку 2022 року.
“Нас переконували, що питання підвищення тарифів буде розглянуто після завершення опалювального сезону, потім перенесли розгляд на 1 травня, потім – на 1 червня. Сьогодні вже 15 червня, а ми навіть не бачимо перспективи розгляду цього питання. А водночас – розв’язання питання визначення джерел фінансування цілої галузі», – наголосив Новицький.
Як зазначив чиновник, у 2022 році збитки, завдані водопровідній галузі, становили 4,4 млрд грн, а з початку поточного року вже досягли 3,4 млрд грн.
Глава асоціації наголосив, що тарифи на комунальні послуги, які надаються суб’єктами природних монополій, такими як водоканали в Україні, а також суб’єктами споживання на суміжних ринках, мають покривати усі економічно обґрунтовані планові витрати на виробництво.
Новицький нагадав, що постанова тарифів на комунальні послуги нижче за економічно обґрунтовані витрати не допускається і може бути оскаржена в суді.
“Але ми всі чудово розуміємо, що в суді наші питання можуть вирішуватися роками, а нам потрібно працювати зараз. І надавати певні законодавства послуги відповідної якості. Ніхто не змінив вимог щодо, наприклад, показників якості питної води з урахуванням реалій воєнного часу. А ці показники залежать від реагентів, водоканали змушені зараз купувати за кордоном та їхня вартість відповідно збільшилася”, – сказав він.
Він також зазначив, що за останні 10 років в Україні мінімальна заробітна плата зросла у 5,5 раза, вартість електроенергії збільшилась у 5,2 раза, опалення подорожчало у 4 рази, а вартість коагулянтів зросла у 5,3 раза. За словами Новицького, тарифи на воду за цей же період зросли від 2,9 до 4 разів.