Омікрон став домінуючим варіантом коронавірусу у Південній Африці. За останню добу у країні зареєстрували понад 8 500 нових випадків зараження.
Вчені дискутують, чи буде потрібне щорічне щеплення, а ВООЗ закликає до рівності у розподілі вакцин.
Національний інститут інфекційних захворювань Південної Африки повідомив, що понад 70% усіх вірусних геномів, секвенованих у листопаді, це новий варіант.
У багатьох частинах Південної Африки спостерігається стійке зростання кількості нових випадків зараження Covid-19.
Міністерство охорони здоров’я повідомило, що зростання зареєстрували у семи з дев’яти провінцій країни.
Національний інститут інфекційних захворювань заявив, що більшість людей, які потребували госпіталізації, не були вакциновані від коронавірусу.
Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує, що новий варіант виявили як мінімум у 24 країнах світу.
Африканський союз та ООН спільно засудили заборони на поїздки з країн півдня Африки, які запровадили багато країн після виявлення Омікрону.
Видатний південноафриканський епідеміолог та член Африканської цільової групи з коронавірусу професор Салім Абдул Карім в інтерв’ю ВВС заявив, що виправдати ці заборони неможливо.
“Вірус зараз виявлений у понад 20 країнах, тому наполягати на запровадженні заборони для країн півдня Африки, у багатьох із яких насправді навіть не зростає кількість випадків захворювання, на мій погляд, не є рішенням, яке можна виправдати та підтримати”, – сказав він.
При цьому професор Карім визнав, що новий варіант ковіду поширюється стрімко, хоча, за його словами, лікарі поки що не можуть сказати, чим це пояснюється: покращенням спостережень та реєстрації нових випадків чи особливостями Омікрону.
Чи потрібні щорічні щеплення?
Тим часом голова компанії Pfizer доктор Альберт Бурла в інтерв’ю ВВС заявив, що людям, швидше за все, потрібно буде робити щорічне щеплення від Covid-19 протягом багатьох років.
На його думку, це необхідно для підтримки “дуже високого рівня захисту”.
Генеральний директор Pfizer дав інтерв’ю ВВС до виявлення варіанта Омікрон у Південній Африці.
За словами Бурли, Pfizer вже розробляла та виробляла оновлені вакцини у відповідь на варіанти Бета та Дельта, проте потреби в них не виникло.
Пропустити подкаст і продовжити подкаст Що це було Що це було
Наразі компанія працює над щепленням проти штаму Омікрон. Нова вакцина може бути готова через три-чотири місяці.
Цього року Pfizer отримає від продажів вакцини щонайменше 35 млрд доларів, а вартість її акцій різко зросла.
Однак у той час, як у розвинених країнах більшість населення вже одержала щонайменше одну дозу вакцини, у деяких країнах Африки вакциновано менше 5% жителів.
Альберт Бурла не вибачався за отримання прибутку. На його думку, в результаті були врятовані мільйони життів, і це головне.
“Ми заощадили світовій економіці трильйони доларів, – сказав він. – Це сильний стимул для інновацій напередодні наступної пандемії”.
Водночас член Об’єднаного комітету Великої Британії з вакцинації та імунізації професор Адам Фінн в інтерв’ю ВВС заявив, що необхідність щорічних бустерних щеплень проти Covid-19 досі викликає у вчених сумніви.
“Важко сказати, чи будуть нам потрібні бустери протягом невизначено довгого часу – це залежить від того, як далі розвиватиметься цей вірус”, – сказав він.
“Вірус грипу змінюється щороку, і нам доводиться змінювати формулу вакцини та повторно імунізувати людей, які перебувають у групі ризику. Це може статися і з коронавірусом, але чи буде потрібна щорічна ревакцинація, поки що неясно”.
В Україні Омікрону ще не реєстрували
В Україні новий штам коронавірусу “Омікрон” офіційно ще не виявляли.
Як передає УНІАН, про це сказав голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, народний депутат від “Слуги народу” Михайло Радуцький.
Відповідаючи на запитання щодо нового варіанту коронавірусу “Омікрон”, Радуцький зауважив, що станом на сьогодні ні в українських, ні в світових експертів ще немає “однозначної думки” щодо цього штаму.
“Бо ВООЗ ще й досі не визначилася по двох питаннях: перше питання – наскільки захищає вакцина від цього нового варіанту вірусу. По-друге, сьогодні є декілька думок: є думка лікаря, яка вперше визначила цей вірус в Південній Африці, – вона каже, що саме цей варіант вірусу не тяжкий по ускладненнях, але дуже тяжкий за кількістю уражень,.. і що вражає молодших людей. Але при тому не має тяжких ускладнень. Є й інша думка”, – сказав депутат і додав, що всі чекають на рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я.
“Але те, що цей вірус вже є в Європі, і ми живемо в глобальному світі, і ми розуміємо, що Україна від нього нікуди не подінеться… Ми на комітеті ставили запитання міністру охорони здоров’я, чи наші лабораторії здатні визначати цей вірус, – міністр запевнив, що наші лабораторії здатні визначати цей вірус”, – розповів Радуцький.
На запитання, чи в Україні ще не було виявлено “Омікрону”, він зазначив, що станом на сьогодні офіційно його ще не виявляли. “Офіційно на сьогодні – ні. Але може хтось переносить легко, не здав аналіз. Я не можу сказати, що його не існує в Україні. Але лабораторно ще немає жодного підтвердженого випадку”, – сказав голова комітету.