facebook

Коли за законом призовник стає ухилянтом: яке покарання загрожує

Коли настає ухилення від мобілізації.

Загальна мобілізація безперервно триває в Україні з 24 лютого 2022 року. Призову підлягають усі чоловіки від 18 до 60 років, крім тих, хто має відстрочку або тих, хто не є придатними до військової служби за рішенням ВЛК. Адвокат Олександр Камша, арбітражний керуючий юридичної фірми, пояснив NV, за яких умов громадянин вважається ухилянтом та нестиме адміністративну або кримінальну відповідальність.

Наразі мобілізація відбувається в ТЦК після уточнення даних та визначення придатності до військової служби за результатами проходження ВЛК. Незадоволення поточною роботою ТЦК ходом мобілізації висловлював Головком ЗСУ Валерій Залужний.

У вівторок, 16-го січня, Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 10062 про створення єдиного реєстру військовослужбовців та отримання статусу учасника бойових дій (УБД) під час воєнного стану онлайн. Дані військовозобов’язаних вноситимуть у реєстр без їхньої згоди та відома. Однак за словами посадовців, ці зміни спростять та прискорять військовий облік і дозволять перевести його в цифровий формат, що має позитивно вплинути зокрема й на перебіг мобілізації.

Відмова від мобілізації не є можливою, якщо особа повністю придатна до військової служби. Неприбуття за повісткою в територіальний центр комплектування та соціальної підтримки чи на пункти зборів загрожує адміністративною або ж навіть кримінальною відповідальністю за законом. Які дії вважатимуться ухиленням від мобілізації, — читайте далі.

Ухилення від мобілізації ― коли настає адміністративна відповідальність

«Доречно буде порадити слідкувати за актуальністю власних даних кожному з військовозобов’язаних, які перебувають на обліку, та, у разі необхідності, проводити звіряння даних, у передбачені Порядком строки, задля уникнення можливості притягнення до адміністративної відповідальності», ― радить Олександр Камша.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти мають виконувати Порядок організації та ведення військового обліку, який наразі передбачає таке:

перебування на військовому обліку;
прибуття за викликом через повістку в ТЦК;
проходження медогляду;
уточнення даних, коли ті змінюються;
не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час;
ставати на військовий облік протягом семи днів з дня зміни місця проживання;
подавати до 1 жовтня щороку документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу;
звіряти власні персональні дані не рідше за раз на п‘ять років;
За порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію призовники, військовозобов’язані та резервісти притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини 2 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення — порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку вчинене в особливий період — тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти (850 грн) до ста (1 700 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Джерело.

Close