facebook

Мольфар Макс Гордєєв розповів, як можна гадати на Івана Купала вдома

Дізнайтеся, як гадати на нареченого на Івана Купала і що ще потрібно зробити 7 липня.

Івана Купала – язичницьке свято, історія якого йде з дохристиянської Русі і втрачається в глибині століть. У 2023 році, як і щороку, свято відзначають в ніч з 6 на 7 липня. Це, мабуть, єдине збережене досі язичницьке свято, на яке майже не вплинуло християнство.

УНІАН розповість, чим унікальне свято Івана Купала і що можна робити в цей день.

Коли Івана Купала – історія дати
Спочатку, коли наші предки молилися багатьом богам, свято Івана Купала відзначали у день літнього сонцестояння, тобто 21 червня. Цей найдовший в році день вважався магічним, а ніч напередодні обіцяла чудеса і чари. Святкування відбувалося на славу божества родючості на ім’я Купало.

З приходом християнства язичницькі боги поступово були забуті, змінилися і багато свят, їх сутність і дата, коли Івана Купала відзначають. У церковному календарі день Івана Купали збігається з Різдвом Іоанна Хрестителя (Предтечі), за старим стилем його відзначали 24 червня, а в сучасному календарі Івана Купала відзначають 7 липня, що взагалі не має ніякого зв’язку з літнім сонцеворотом.

Традиції і ворожіння на Івана Купала
Ніч на Івана Купала вважається магічною. Тільки в купальську ніч молоді дозволялося гратися, загравати один з одним, цілуватися і обніматися. Але після Івана Купала хлопець повинен був одружитися на дівчині, з якою він загравав. Згідно з легендою, цієї ночі грали весілля Купала і Марени – це символізувало союз чоловічого і жіночого початків, двох стихій (Купало – втілення вогню, Марена – води).

Традиційно свято Івана Купала святкували біля річки. Підготовка до урочистостей починалася ще на світанку. Хлопці скошували траву на галявині, де передбачалися всі дійства, готували дрова для величезного нічного багаття, приносили солому, яку потрібно було обов’язково вкрасти (з неї робили опудало Купала). Дівчата плели вінки з квітучих цілющих трав – в тому числі і з полину, яка, за повір’ям, відганяє нечисть. Кілька вінків вони плели собі, причому один був особливим, магічним: створюючи його, дівчина мріяла про хлопця, який їй подобається, і загадувала бажання вийти за нього заміж. Під час свята вона прагнула надіти його на обранця, а ввечері спускала на воду.

– розповів мольфар Макс Гордєєв ексклюзивно для УНІАН.

Також відомо, що ввечері дівчатам тільки на Івана Купала дозволялося знімати спідниці і плахти і залишатися в нижній сорочці. У цей день було дуже важливо обливатися водою: з рота, з жмені, з кухлика (якщо хто запасся їм). Це означало, що учасник свята очищений не тільки вогнем, а й водою – символом сили, енергії, здоров’я. Ще це символізувало виклик дощу, щоб не було посухи. Зрозуміло, що облиті водою дівчата в мокрих сорочках ставали ще більш привабливими.

Гордєєв припускає, що їм було холодно, а це служило ще одним приводом для хлопців обійняти їх, зігріваючи. Протягом свята всі веселилися, співали, водили хороводи, влаштовували застілля: приносили хліб, пироги, разом варили зі злаків (ячну або пшеничну) кашу, смажили яєчню. Швидше за все, на Івана Купала вживали слабкий алкоголь – пиво або брагу (про горілку в історичних джерелах згадок немає).

Кульмінація свята наступала ввечері. Зі скошеної вранці і висушеної за день трави дівчата споруджували два опудала – Купала і Марени. Після заходу сонця їх спалювали на багатті, що символізувало весілля. Потім пари – хлопці та дівчата, взявшись за руки, стрибали через вогонь, причому перестрибувати потрібно було не через дим або вугілля, а саме через полум’я. Люди вірили, що вогонь має цілющу потужну силу – таким чином вони проходили обряд очищення від минулого і разом були готові до нового життя.

Зараз через купальське багаття стрибають всі: і діти, і люди поодинці, і не близькі один одному дорослі. Вважалося, що купальської ночі розпускається квітка папороті. Люди вірили, що той, хто зустріне цвіт папороті на своєму шляху, не впізнає бід і горя і навіть зможе знайти магічні здібності.

Для того щоб отримати щастя, необхідно було зірвати квітку, і з усіх ніг мчати з лісу, інакше можна стати жертвою лісовиків або русалок. Квітку шукають всі, але знаходять тільки парами, причому побачити його можуть тільки по-справжньому закохані. Свято завершувалося пусканням вінків на воду. Дівчата спускали вінки (символ обручки) зі вставленою в нього свічкою на воду, загадуючи бажання, – як правило, вийти заміж за коханого. Вода забирала бажання, і дівчина вірила, що воно збудеться. Якщо вінок тонув, це був поганий знак. Після святкування Івана Купала хлопці починали сватати своїх обраниць, і приходив час підготовки до весілля.

Як гадати 7 липня на любов – варіанти
Мольфар пропонує три способи перевірених ворожінь, які точно допоможуть вам знайти своє щастя:

По колах на воді – увечері набрати в миску води, загадати бажання, пошепки проговорити його і кинути в воду невеликий камінчик, потім порахувати кола. Парна кількість – бажання збудеться, непарна – на жаль.
По папороті – опівночі зірвати гілочки папороті по числу чоловіків, на яких хочеться поворожити, віднести рослину до річки і опустити на дно, притиснувши рукою. Гілочка, яка спливе раніше за інших, вкаже на обранця по долі.
По вінку – увечері зібрати польові квіти, сплести з них вінок і загадати бажання. Пустити по воді – вінок поплив за течією – бажання збудеться, а якщо приєднався до берега або потонув – це може означати, що бажання не збудеться, або дівчина в цьому році не вийде заміж.
Ніч з 6 на 7 липня вважалася найкращим часом для ворожіння на нареченого. Дівчата намагалися дізнатися, кого ж їм готує доля за чоловіків.

Джерело.

Close