Багатьох українців цікавлять питання щодо зарплат державних службовців – їх розмір, спосіб нарахування, а також всі супутні питання. З голови тих, хто продовжує отримувати всього 5 тисяч гривень, не виходять “13-а” зарплата і премії, які отримують держслужбовці.
Однак варто пам’ятати, що держслужбовці – це не тільки чиновники високого рангу, а й інші громадяни – звичайні рятувальники, лікарі і поліцейські.
Про це детально пишуть на офіційному порталі Національного агентства України з питань державної служби.
Представники агентства розповідають, що питання оплати праці – актуальні. Заробітна плата – є не тільки важливим мотивуючим фактором, а й джерелом існування. І не тільки для державних службовців.
Втім, існуюча система оплати праці працівників державних органів є несправедливою та неефективною. Про це говорять як вітчизняні, так і міжнародні експерти.
Про це знають не з чуток працівники державних органів різних рівнів. Тому реформування системи оплати праці державних службовців на основі класифікації посад покликано усунути несправедливість в оплаті праці.
Навіщо проводити реформу оплати праці державних службовців?
Діюча система оплати праці застаріла і неефективна. Вона включає в себе 11 складових. Посадовий оклад в цій схемі становить всього 39% – 49%. Близько 50% виплат – варіативні. Це премії, надбавки, стимулюючі виплати, розмір яких, як правило, визначає керівник, часто спираючись не на результати роботи, а на власне суб’єктивне бачення і ставлення до працівника.
Рівень заробітної плати кожного державного службовця залежатиме від результатів його роботи. Крім того, заробітну плату поступово буде наближено до ринкової і допоможе залучати на держслужбу більше висококваліфікованих фахівців, а також мотивувати професійних співробітників, які вже працюють.
Як відбуватиметься реформування системи оплати праці?
Реформа комплексна і спрямована на всі категорії держслужбовців шляхом поетапного впровадження у всіх державних органах. Першими нову модель впровадять пілотні державні органи, а саме: передача його до територіальниї органів, Міністерство фінансів України, Міністерство цифрової трансформації та Секретаріат Кабінету Міністрів України.
Згодом її буде поширено на інші державні органи. Реформа сприятиме подальшій оптимізації функцій і чисельності державних органів.
Навіщо потрібна класифікація посад на державній службі?
Класифікація посад сприятиме формуванню сучасної та ефективної системи управління персоналом в державних органах. Вона використовується у всіх країнах ЄС в якості основи сучасної системи управління персоналом.
Чи зміниться рівень заробітної плати?
В результаті класифікації заробітна плата державних службовців не зміниться. Зміни можливі після впровадження нових умов оплати праці на основі класифікації посад. Реформа здійснюватиметься поступово з урахуванням можливостей державного бюджету.
Що слід пам’ятати про класифікацію посад?
•класифікації підлягають всі посади, які є в штатному розписі державного органу;
•класифікації підлягає посада, а не конкретний працівник. Класифікація не оцінює відповідність держслужбовця посаді, яку він/вона обіймає;
•посади з одного структурного підрозділу можуть відноситися до різних родин і рівнів.