Міністерство соцполітики пропонує людям похилого віку укладати з державою контракт на краще життя в обмін на квартиру, якщо старенького покинули власні родичі.
Про це повідомляє Сьогодні.
Дітям, онукам, племінникам старенькі часто не цікаві, поки живі. Коли людина помирає, за кілька днів починають появлятися якісь родичі, які починають виставляти свої права на спадок. І мають на це юридичне право – відмовити ніхто не може.
Мінсоцполітики розробило законопроект, в якому прописали – якщо людина не піклувалася про свого старенького родича, успадкувати просто так його майно їй вже не дозволять. Спочатку зобов’яжуть компенсувати усі витрати, що понесла держава на утримання цього дідуся чи цієї бабусі у будинку для літніх людей.
Так само, якщо старенькі мешкають у себе вдома самі без догляду родичів, а соцпрацівники навідуються до них – таких родичів хочуть зобов’язали компенсувати державі витрати на утримання, а вже тоді дозволяти оформлювати спадщину.
Хоча ситуації можуть бути дуже різні, каже адвокат Володимир Клим. Буває, що племінники допомагають старенькому родичу, але той усе одно може звертатися і до соцслужб. А ще буває, що діти в старенького – наркозалежні чи алкоголіки.
В своєму законопроекті Мінсоцполітики пропонує ще й дозволити державі укладати договори із старенькими людьми. Суть така: ми вас забезпечуємо до смерті, а квартира ваша потім стає державною власністю.
Підопічні соцслужб від ідеї не в захваті. Та і юристи та нотаріуси бачать у такій ідеї багато ризиків – за старенькими може початися ціле полювання. Можливо, ідея ця і хороша, але прописати усе треба дуже чітко, і контроль за такими договорами має бути дуже прискіпливий. Люди, які потребують догляду, часто не розуміють, а то й взагалі фізично не бачать, що підписують. І зловживати цим – дуже легко.