facebook

Дороги в Україні стануть платними, але не для всіх: з кого візьмуть гроші за проїзд

В уряді хочуть зробити платним проїзд дорогами загального користування для вантажних автомобілів із повною масою 12 тонн і більше. За недотримання нового правила покарають штрафами – від 8500 до 17 000 грн.

Для важких фур дороги в Україні стануть платними

Відповідний пакет законопроєктів був схвалений Кабінетом міністрів у середу, 22 вересня, про що стало відомо під час онлайн-трансляції урядового засідання в YouTube. Документи розробили в Мінінфраструктури заради адаптації українського законодавства до законодавства Європейського Союзу.

Зокрема, законопроєктами пропонується:

1) зобов’язати водіїв вантажівок (в тому числі іноземних) з повною масою 12 тонн і більше платити на проїзд українськими дорогами загального користування;

2) запровадити систему контролю за рухом вантажного автомобіля за допомогою пристрою, яким буде визначатися напрямок і відстань маршруту руху транспортного засобу;

3) запровадити електронну систему плати за користування автомобільними дорогами;

4) надати Кабінету міністрів право:

встановлювати розмір плати за користування дорогами і порядок її здійснення;

визначати перелік автомобілів, які будуть звільнені від обов’язку вносити плату;

визначати перелік доріг, які зроблять платними, з урахуванням їхньої якості та рівності. Відповідні показники окремо визначить Мінінфраструктури;

встановлювати порядок отримання водіями вантажівок пристроїв для визначення напрямку і відстані маршруту руху транспортного засобу;

5) штрафувати за проїзд українськими автошляхами без пристрою, який забезпечує передачу інформації щодо направлення і відстані маршруту руху транспортного засобу. Розмір штрафу за перше порушення становитиме 8500 грн, за повторне протягом року – 17000 грн;

6) направляти кошти за проїзд автодорогами до державного Дорожнього фонду. Очікується, що це дозволить побудувати або відремонтувати більше доріг в Україні.

В Асоціації міжнародних автомобільних перевізників вже порахували, що додаткове фінансове навантаження для вантажних перевізників збільшиться щонайменше на 3 млрд грн/рік. Це за умови, якщо розмір такої плати буде коливатися в межах 1-3 грн за кілометр.

Як зважують фури
Влітку 2021 року в Україні запрацювала в тестовому режимі система для вантажівок “Зважування в русі” (Weigh-in-Motion, WiM). З вересня система запрацювала повноцінно.

Основний елемент системи WiM –– майданчик для зважування, через неї проїжджають автомобілі. Майданчик являє собою комплекс обладнання: датчики в дорожньому покритті, камери загального огляду, інші камери для розпізнавання номерних знаків, лазерні сканери. Навантаження на кожну вісь вимірюється мінімум в 3 точках.

Ці прилади розташовуються по всій ширині дороги, тому їх неможливо об’їхати. Перевірки відбуваються цілодобово за температури від -30 до +40 градусів за Цельсієм. Система зберігає інформацію про 10 тис. автомобілів (в одному напрямку руху).

Об'їхати WiM не вийде

До речі, в разі перевантаження відповідальність несе не тільки водій занадто важкої фури, але і компанія-перевізник. Навіщо це роблять? Перевантажений транспорт не тільки руйнує дороги, а й становить небезпеку для інших учасників дорожнього руху. Наприклад, в разі екстреного гальмування гальмівний шлях перевантаженої фури збільшується в три рази. А якщо дорога при цьому виявиться слизькою, вантажівка стане взагалі некерованою.

Джерело.

Close