facebook

МОЗ назвало професії, для яких COVID-вакцинація є обов’язковою

У Міністерстві охорони здоров’я визначили перелік професій, для яких щеплення проти коронавірусу є обов’язковим. Працівники, які не вакцинуються протягом місяця, будуть відсторонені від роботи.

Відповідний наказ №2153, у якому визначили професії, яких стосуватимуться нові правила, зареєстрували у Мін’юсті 7 жовтня, повідомили у пресслужбі відомства. Він набирає чинність через один місяць з дня його публікації.

Кого зобов’язали вакцинуватися
На період дії карантину, встановленого урядом, обов’язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають працівники:

центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;

місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;

закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, зокрема спеціальної, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

У МОЗ наголосили: працівники закладів освіти та органів виконавчої влади, які не щепляться проти COVID-19 протягом цього періоду, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати.

Як зазначив очільник МОЗ Віктор Ляшко, таке рішення ухвалили для захисту життя та здоров’я українців.

“Освітяни та працівники органів влади кожен день взаємодіють із великою кількістю людей, а тому ризикують інфікуватися коронавірусною хворобою. Майже всі, хто потрапляє в лікарню з COVID-19, – невакциновані. Це рішення покликане захистити життя і здоров’я українців та їхніх близьких, створивши безпечне середовище в закладах освіти та державних установах”, – пояснив міністр.

Чи законна обов’язкова вакцинація?
Раніше Ляшко заявляв, що Європейський суд з прав людини ще в квітні підтвердив, що обов’язкова вакцинація є законною і не суперечить “Конвенції про захист прав людини і основних свобод”.

Також у МОЗ заявили, що влада має право самостійно формувати перелік професій, представники яких обов’язково повинні робити щеплення від коронавірусу. У відомстві посилалися на статтю 12 Закону “Про захист населення від інфекційних хвороб”.

“Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) розповсюдження ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт”, – ідеться в законодавстві.

Що не так із пропозицією Міністерства охорони здоров’я?
Проєкт, про який розповів Ляшко, викликав питання і подив низки експертів. Особливо через перелік професій, до яких належить обов’язкова вакцинація.

За словами глави Національної медичної палати Сергія Кравченка, категорія громадян, яких перерахували в Міністерстві охорони здоров’я, називається “декретований контингент”. Це список професій і посад, пов’язаних із підвищеним ризиком поширення інфекційних хвороб. Однак лікар вважає, що він є неповноцінним.

“Перелік, який вказано в проєкті наказу, не зовсім адекватний. Тому що йшлося суто про держслужбовців і педагогів. Але до цього списку також належать і медики, працівники транспортної інфраструктури, співробітники закладів громадського харчування тощо. Тому тут виникає питання, чому список МОЗ настільки обмежений?” – сказав Кравченко у коментарі OBOZREVATEL.

Сергій Кравченко й Андрій Александрін

Лікар-епідеміолог і глава ГО “Інфекційний контроль в Україні” Андрій Александрін також вважає, що список зазначених професій варто значно розширити.

“Я підтримую обов’язкову вакцинацію, але не підтримую цей наказ МОЗ. По-перше, якби цей документ був затверджений, то він викликав би соціальне обурення серед суспільства: чому там немає медиків, чому немає груп ризику та інших професій? По-друге, цей наказ був підписаний міністром і відправлений далі для затвердження і, наскільки я знаю, Кабміном він скасований. Мовляв, ми намагалися, але нас не підтримали”, – вважає епідеміолог.

Чи є обов’язковою вакцинація в інших країнах?
Ідея про обов’язкову вакцинацію в Україні з’явилася не просто так. Такі методи боротьби з коронавірусом уже практикують в інших країнах світу. Наведемо кілька прикладів:

Франція

Парламент підтримав рішення звільняти медиків, які не хочуть вакцинуватися. Це саме правило стосується працівників будинків престарілих.

Італія

Медиків зобов’язали вакцинуватися, в іншому випадку пригрозили забороною безпосередньо працювати з пацієнтами. А прем’єр-міністр Маріо Драгі закликає ввести обов’язкові щеплення для всіх громадян.

США

Президент Джо Байден зобов’язав вакцинуватися держслужбовців, а також співробітників великих компаній і підприємств зі штатом понад 100 осіб. Правда, поки що залишився альтернативний вихід – регулярно надавати негативний ПЛР-тест. Але це – гроші. Також у Штатах кілька сотень медиків було звільнено через відмову вакцинуватися.

Казахстан

Влада зобов’язала зробити щеплення всім працівникам магазинів, кафе, салонів краси, фітнес-клубів, музеїв, театрів, готелів, сфер транспорту, охорони здоров’я та житлово-комунального господарства. Людей, які відмовляються, просто звільняють.

Греція

Вчителям, які відмовляються робити щеплення, скорочують заробітну плату. Співробітники також можуть зіткнутися з втратою балів у системі цивільної служби, що відіб’ється на їхній перспективі просування по службі або працевлаштування.

Ватикан

Із 1 жовтня співробітників не пускатимуть на роботу без так званої “зеленої перепустки”, яку можна отримати тільки після повного курсу щеплень.

Латвія

Уряд ухвалив рішення про обов’язкову вакцинацію від COVID-19 лікарів, педагогів і соціальних працівників. Правило почне діяти з 15 листопада. Співробітники зазначених професій також можуть надавати негативний тест на COVID-19, проте влада перестане оплачувати ці аналізи.

Вакцинація – вкрай необхідний захід у розпал епідемії коронавірусу. Адже чергова хвиля захворювання в Україні вже наочно показала ефективність щеплень – у реанімаціях немає пацієнтів, які встигли пройти повний курс імунізації. Навіть якщо такі громадяни хворіють, то набагато легше переносять інфекцію. Вони не вмирають і не страждають від наслідків COVID-19.

Джерело.

Close