Недостатньо продумане регулювання ринку газу і відсутність контролю призвело до того, що частина найбільш незахищених споживачів з початком опалювального сезону будуть платити підвищену ціну за газ.
За підрахунками експертів близько 600 тис. домогосподарств з початком опалювального сезону будуть платити за газ 16,5 грн/куб замість в середньому 8 гривень, тарифу який в своїх річних контрактах пропонували газопостачальні компанії.
Про це повідомляє Фіртка з посиланням на “БізнесЦензор”.
Насамперед, це стосується побутових споживачів (населення), які після втрати свого постачальника були автоматично переведені на постачальника останньої надії (ПОН) тариф якого в жовтні в два рази вище середнього тарифу для населення.
Що таке ПОН
За останній рік в Україні збанкрутувала велика кількість постачальників газу. Їхні споживачі вимушено переходять до постачальника “останньої надії” – ПОН, у якого тарифи вищі від фіксованої ціни на газ для населення.
Функції ПОН виконує Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” (ГПК Нафтогаз), яка виграла відповідний конкурс Кабміну у липні 2020 року.
Слід розуміти, що ГПК Нафтогаз існує в двох режимах. Як постачальник він має тариф 7,96 грн/куб. Його клієнтами є близько 1,2 млн домогосподарств.
ПОН – це механізм страхування споживачів, які втратили постачальника. Наприклад, у випадку банкрутства компанії, або у разі відсутності у нього номінації на газ (законтрактованих обсягів газу).
В таких випадках споживач автоматично переходить на ПОН. Далі у нього є 60 днів, щоб підписати договір з новим постачальником газу.
Тариф ПОН щомісяця встановлюється Нацкомісією з регулювання енергетики (НКРЕКП) за формулою, затвердженою постановою Кабміну №809 від вересня 2015 року. Вона враховує ризики для ПОН, фактичні ціни природного газу на європейських газових хабах та поточний обмінний курс гривні до євро.
На жовтень тариф для ПОН встановлений в розмірі 16,56 грн/куб.
Тобто, якщо абонент “випав” на ПОН, ГПК Нафтогаз постачає йому газ за цим тарифом. Щоб отримати менший тариф, абонент має обрати собі нового постачальника та подати йому заяву.
На вихід з ринку постачальників
Через відмову постачальників продавати газ населенню на ПОН перейшло 600 тисяч побутових споживачів.
Найпоширинішою причиною відмови від побутових абонентів є відсутність рентабельності постачання газу. Ще з кінця 2020 року частина невеличких постачальників, які були засновані власниками місцевих облгазів, вирішили піти з ринку.
В інших випадках причиною відмови є маніпуляції.
Так, з жовтня в Одеській області компанія ТОВ “Газ Технолоджі” припинила постачання газу населенню. В результаті, 126 тис. побутових клієнтів компанії перейшли на обслуговування до ПОН.
ТОВ “Газ Технолоджі” – київська компанія зі статутним капіталом в 1000 грн. 2020 рік закінчила зі битком 287 тис. грн. Записана на двох фізичних осіб: Юлію Тарасову з Донецька та Олександра Хамазенка із села Кочерів в Житомирській області.
У вересні припинило постачання ТОВ “Полтавагаз збут”, пов’язаний з Полтавагаз Олексія Лелюка. Компанія забезпечувала газом 213 тисяч домогосподарств в Полтавській області.
В липні аналогічна історія сталася і в Донецькій області. Там пішов постачальник газу “Азовгаз”, що належав Маріупольгазу Олега Іванюшенка. На ПОН було переведено 154 тисячі побутових клієнтів у Маріуполі, а також в Мангушському та Нікольському районах Донецької області.
В березні без постачальника газу лишилися мешканці Горішніх Плавнів, Кременчука та Кременчуцького району. Там газ продавали постачальники групи “Содружество” херсонського бізнесмена Віктора Попова. 138 тисяч побутових клієнтів перейшло на ПОН.
Офіційна причина переходу споживачів на ПОН в усіх випадках – “невиконання вимог Кодексу газотранспортної системи”. Простими словами, компанії відмовились від постачання газу побутовим клієнтам за фіксованими цінами.
Проблема тарифу ПОН
Від початку запуск ринку газу для населення в серпні 2020 року, тарифи ПОН були меншими, ніж ціна газу для населення більшості постачальників.
Це допомогло ГПК Нафтогаз, який до літа 2021 року очолював Максим Рабинович, швидко нарощувати портфель споживачів, писав голова у серпні голова Асоціації “Газові трейдери України” Андрій Мизовець. Нафтогаз мав ресурс і низьку ціну для населення. Приватні постачальники мали купувати газ Нафтогазу, який зловживав своєю монополією.
Відтак, випадіння на ПОН побутових споживачів ніяк не погіршувало їх ситуацію.
Втім, із початку 2021 року, коли ціни на газ в Європі почали зростати, тариф ПОН вже значно відрізнявся від ціни постачальників.
Бути клієнтом ПОН стало не вигідно. Втім, споживачі не поспішали укласти договір з новим постачальником через невелике споживання газу влітку.
Це призвело до величезної проблеми в жовтні. Тепер обсяги споживання значно зростуть. А ціна ПОН відрізняється від ціни постачальника вже в два рази.
Втім, 600 тис. абонентів швидко підписати договори з новими постачальниками не зможуть. Для частини з них, мешканців сіл, підписання нового договору, через інтернет, банк, або поштового оператора – буде неабиякою проблемою.
Вочевидь, більшості з цих споживачів під час опалювального сезону доведеться платити за газ в два рази вищій тариф ПОН.