facebook

У Нацбанку заявили про відмову від фіксованого курсу долара: Що це означає для українців

Фіксований курс долара буде в Україні скасовано. Курси валют повернуться до вільного ціноутворення. При цьому Нацбанк має намір обмежити попит населення на іноземну валюту, щоби не сталося різкого стрибка її вартості.

Для цього населення стимулюватимуть зберігати гроші у гривневих депозитах. Як обмежуватимуть попит населення на валюту, вирішували на засіданні правління Нацбанку України, передають Патріоти України.

Жодних рішучих кроків, які могли би стати революційними для валютного курсу, НБУ поки що не робитиме. Однак у Нацбанку заявили, що відмовлятимуться від фіксованого курсу долара. Але це не станеться раптово. Спочатку потрібно створити для цього передумови, щоб не було різкого стрибка вартості іноземної валюти. Позитивним сигналом для ринку стали поточні показники інфляції.

В Україні знижуються темпи інфляції
У НБУ зауважують зниження темпів інфляції. Так, за підсумками лютого 2023 року річна інфляція склала 24,9%, тоді як у січні вона була 26,6%.

За словами голови НБУ Андрія Пишного, інфляція сповільнюється завдяки низці причин:

насиченню ринку продовольства товарами;
достатній пропозиції пального;
відновленню стабільної роботи енергосистеми;
фіксованим тарифам на комунальні послуги;
низькому споживчому попиту.
При цьому два останні фактори не свідчать про пожвавлення вітчизняної економіки, проте вони відіграють свою роль у зниженні попиту на інвалюту.

“Позитивний вплив справило і повне припинення емісійного фінансування бюджету з початку року. Інфляція знижуватиметься й надалі, зокрема, завдяки заходам НБУ”, – говорить голова Нацбанку.
Чим збираються наповнювати бюджет, якщо не друкуватимуть грошей?
Андрій Пишний запевнив, що Нацбанк більше не друкуватиме “порожніх” грошей. Проте гроші на бюджетні витрати десь треба брати. НБУ має намір збільшити обсяг внутрішніх запозичень у населення та розраховує на грошові надходження від міжнародних партнерів.

Причому, що стосується другого джерела, то українська влада розраховує отримати цього року з-за кордону навіть понад тих 38 мільярдів доларів, які були заплановані. Очевидно, влада знає більше, ніж поки що говорить народу. Це помітно за бюджетними “рухами тіла” уряду. Зокрема з того, що різко збільшують суму на фінансування армії.

Банківські депозити зроблять привабливішими, відсотки для населення збільшать
Що стосується збільшення обсягу внутрішніх запозичень, то тут більшу роль відіграватимуть депозити для населення. Нацбанк має намір створити такі умови для банків, за яких їм вигідно буде підвищуватиме ставки за депозитами. Для цього НБУ запровадить для банків тримісячний депозитний сертифікат, дохідність якого дорівнюватиме обліковій ставці НБУ – 25%. Однак такі вигідні сертифікати дістануться лише тим банкам, які зможуть збільшити свій депозитний портфель. Причому йдеться не про короткострокові депозити, а про ті, що становитимуть понад три місяці.

Таким чином НБУ хоче “зв’язати” більше грошей населення депозитами, щоби відтягнути попит від валютного ринку. Ну, а якщо на валюту не буде високого попиту, то її ціна не зростатиме або зростатиме помірковано. Отже, можна буде потихеньку відпускати валютний ринок у “вільне плавання”.

Коли відмовляться від фіксованого курсу долара?
У НБУ не називають точної дати, оскільки, крім економічних передумов, мають бути ще й політичні. Причому другі сьогодні значно сильніше впливають на фінансовий ринок в Україні. Багато чого, якщо не все, залежатиме від успіхів української армії на фронті. Якщо обіцяний весняний наступ буде успішним, і ЗСУ тіснитимуть ворога з українських територій, то тоді відмовитися від фіксованого курсу долара можна буде вже цього літа.

Джерело.

Close