facebook

Навчальний рік під загрозою ракетних обстрілів? З якими укриттями дозволять проводити заняття в школах

До початку навчального року залишилося менш ніж два місяці, і батьки в паніці обговорюють можливість навчання в школах очно. Більшість батьків виступають категорично проти рішення збирати дітей в класах, бо російські ракети можуть прилетіти куди завгодно і коли завгодно.

Влада стверджує, що питання вирішувати будуть в кожній області індивідуально – відкриються тільки ті школи, в яких є бомбосховища і змушувати дітей вчитися очно, а не онлайн не будуть.

Які приміщення підійдуть для бомбосховищ в навчальних закладах, розповіли на сайті освітнього омбудсмена.

Відповідно до закону, в укриттях ховаються групи населення цивільного захисту. Це можуть бути працівники АЕС, оборонних підприємств і тих, які забезпечують життєдіяльність міста.

Також до укриттів мають спускатися учасники освітнього процесу окремих навчальних закладів (в основному – це заклади вищої освіти).

Укриття – це герметична споруда для захисту людей, в якому протягом певного часу створюються умови, де люди будуть захищені від небезпечних факторів в результаті надзвичайної ситуації (військових або бойових дій, терористичних актів).

Які види укриттів бувають
Протирадіаційне укриття – це негерметична споруда для захисту людей, яка виключає вплив іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження

Споруди подвійного призначення – наземні або підземні споруди, або їх окремі частини, спроектовані або пристосовані для використання за основним функціональним призначенням, зокрема – для захисту населення. І в них створені умови для тимчасового перебування людей.

Прості укриття – фортифікаційні споруди, цокольні або підвальні приміщення, інші приміщення підземного простору, де можливе тимчасове перебування людей.

Облаштування та постановка на облік в особливий період простих укриттів не означає повного виконання вимоги законодавства щодо забезпечення учасників освітнього процесу засобами колективного захисту.

Зараз в тих областях України, де розглядають варіант очного навчання, проводять огляди простих укриттів і укриттів подвійного призначення.

Остаточне рішення про види об’єктів фонду захисних споруд, які мають бути у навчальних закладах, вирішуватимуть органи центральної та місцевої влади.

Школи можуть також використовувати інші місця укриття для дітей за попередньою домовленістю – станції метро, автостоянки, паркінги, гаражі, підземні торгові центри. Але відстань до такого укриття має бути не більше 500 метрів.

А чи може підвал в школі бути притулком?
Підвальні приміщення можуть використовуватися для укриття учасників освітнього процесу – якщо вони потрапляють під категорію приміщення подвійного призначення або простих укриттів. Однак вирішувати це буде спеціальна комісія.

Несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (стіни, перекриття) будівель і споруд повинні бути із залізобетону, цегли або інших кам’яних матеріалів.

Що повинно бути в найпростішому укритті:
Місця для сидіння – лавки, стільці, ліжка
Ємності з питною водою (по 2 л на людину) і технічна вода
Контейнери для зберігання їжі
Контейнери для нечистот з щільними кришками, які можна виносити (якщо немає каналізації та туалету в приміщенні)
Резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, свічки, лампи)
Вогнегасник
Засоби надання першої допомоги
Засоби зв’язку та оповіщення (телефон, радіоприймач)
Шанцевий інструмент (штикові та совкові лопати, ломи, сокири, пили-ножівки по дереву, по металу)
По можливості найпростіші укриття забезпечуються додатковим обладнанням, інструментами відповідно до норм.
Правило з одним виходом з укриття підходить тільки для перебування до 50 осіб. У звичайних школах понад 50 осіб, тому входів до укриття має бути два – простий та аварійний.

Як повинні підготувати приміщення
прибрати приміщення від сміття;
винести непотрібні та зайві речі;
зміцнити наявні віконні прорізи та закласти їх мішками з піском;
демонтувати тимчасові перегородки;
звільнити загальні проходи в підвальному приміщенні;
зміцнити вхідні двері;
зміцнити наявні віконні прорізи та закласти їх мішками з піском;
перевірити електропроводку, освітлення і вимикачі;
створити запас електро лампочок, свічок, ліхтариків;
облаштувати вентиляційні отвори;
облаштувати забір води від системи централізованого водопостачання та водовідведення або створити запаси води в ємностях;
облаштувати окремі приміщення для санвузлів і під’єднати їх до системи каналізації або забезпечити їх виносною тарою для щільно закриваються нечистот;
встановити лавки, лежаки;
створити запас харчових продуктів тривалого зберігання, а також теплих речей і ковдр, забезпечити їх зберігання в водонепроникних чохлах
Нормативи за кількістю осіб у притулку
Нормативи за кількістю осіб в притулках дуже умовні, але не менше 0,6 м кв.на одну людину. Для простих укриттів:

Діти до 11 років повинні бути розміщені окремо

Якщо немає можливості підготувати сидячі та лежачі місця, то норма не повинна бути менш як 1 людина на 1 м кв.

KYIV, UKRAINE – JUNE 1: A bedroom is prepared in case of shelling in a shelter of a preschool on June 1, 2022 in Kyiv, Ukraine. Almost 400 children out of 100,000, who were registered in preschools before the imposition of martial law due 2022 Russian large-scale invasion of Ukraine, went to kindergartens in Kyiv. Only those kindergartens that have bomb shelters have reopened. (Photo by Oleksii Samsonov/Global Images Ukraine via Getty Images)

Джерело.

Close